Akıllı İplik Baskı Makinesi

Akıllı İplik Baskı Makinesi

​İplik Baskı Kapasitesi : Makine aynı anda 48 adet ipliğin çalışabilmesi için dizayn edilmiştir. Max baskı hızı 50 m/dk olup ipliğe ve baskı desenine göre kontrol panelinden makine hızı ayarlanabilir.
 

Baskı Sistemi : Makine silindirik, keçeli ve mekanik makas baskı sistemine sahiptir. Baskı işlemi silindirlerin birbirlerine boya transferi ve keçeli silindir baskısı vasıtası ile gerçekleştirilir. İplik cinsine ve kalınlığına göre baskı için kullanılacak boya film kalınlığını ayarlayan sıyırma silindirleri mevcuttur. Makas mekanik baskı sistemi sayesinde sessiz ve senkronize çalışma imkanı sağlanmış olup desen değiştirilmesi esnasında zaman kaybı da önlenmiştir. Tek bir operatör tarafından çok kısa zaman içerisinde desen silindiri değişim işlemi yapılabilir.
 

Boya hazırlama ve transfer sistemi: Her grup için birbirinden bağımsız 80 litre kapasiteli boya hazırlama tankları, transfer pompası ve by-pass sistemi mevcuttur. Makine normal çalışmasına devam ettiği esnada dahi boya hazırlama ve ilave yapılabilir. Boya transfer teknesine boya gönderen ve aynı anda boyayı by-pass yapan transfer pompası, boyanın sürekli olarak karışmasını sağlayarak çökelmesini önler.
 

İplik Besleme Grubu: Makineye iplikler bobinden beslenir. Bobinlerin dizildiği besleme bobin cağarlığı, 48 adet çalışılacak ve 48 adet yedek olmak üzere toplam 96 adet bobini alacak şekilde imal edilmiştir. Ayrıca makine girişinde ipliklerin düzenlenmesi ve geriliminin ayarlanması için besleme gergi grubu mevcuttur.
 

Kurutma sistemi : Özel olarak dizayn edilmiş, 2 adet hava sirkülasyon fanlarına sahip, yüksek kurutma kabiliyetinde kurutma kabinidir. Tamamı 5 cm izolasyonlu, ısı kontrollü ve elektrik rezistans ısıtmalıdır. Rezistanslar boya ve kimyasallardan etkilenmemesi için Cr-Ni olarak yapılmıştır. Makinenin durması esnasında içerisindeki ipliğin ısıdan etkilenerek sararma yapması için pnömatik kontrollü soğuk hava by-pass sistemine sahiptir. 
 

Sarma Ünitesi: Boyanmış ipliklerin çile haline getirildiği ünite olup ana makine ile senkron olarak çalışır. Tamamı Cr-Ni malzemeden imal edilmiştir. Senkronizasyonu ve iplikler üzerinde sabit tansiyonu ayarlamaya yarayan bir ünite de ihtiva eder. Aynı anda 48 adet çile yapabilecek 8 adet sarma aparatı ve ayrıca 8 adet yedek sarma aparatı vardır. Çalışma esnasında yedekler üzerinden boyanmış çileler rahatlıkla alınabilir.
 

Otomasyon Sistemi : Makine üzerindeki her işlemi kontrol eden ünitedir. PLC tabanlı olup kontrol panelinden baskı reçeteleri yazılarak işlem yapılır. Reçeteler program hafızasında saklanarak tekrarlanabilirlik sağlanmıştır. Makine çalışma hızı, basılan ipliğin metre olarak miktarı ayarlanabilir ve gözlenir.